با استفاده از صابون علاج شترمرغ شوهرانتان را دوباره عاشق کنید

پلینی بزرگ، که نوشته هایش زندگی در قرن اول پس از میلاد را شرح می دهد، صابون را “اختراع گول ها” توصیف می کند. کلمه sapo که لاتین به معنای صابون است.

احتمالاً از یک زبان ژرمنی اولیه وام گرفته شده است و با لاتین sebum، “پیه” همسایه است. این اولین بار در گزارش پلینی بزرگ، Historia Naturalis، که در مورد ساخت صابون از پیه و خاکستر بحث می کند، ظاهر می شود.

او در آنجا به استفاده از آن در درمان زخم‌های اسکروفولوس و همچنین در میان گول‌ها به‌عنوان رنگ موی قرمز شده اشاره می‌کند که مردان آلمانی بیشتر از زنان از آن استفاده می‌کردند.

رومی‌ها قبل از برخورد با صابون‌های ملایم‌تر مورد استفاده گول‌ها در حدود سال 58 قبل از میلاد، از شستشو با صابون‌های خشن اجتناب می‌کردند.

آرتائوس کاپادوکیه، که در قرن دوم میلادی نوشته است، در میان «سلت‌ها، که مردانی به نام گول هستند، آن مواد قلیایی که به صورت گلوله در می‌آیند صابون نامیده می‌شود» مشاهده می‌کند.

روش ترجیحی رومیان برای تمیز کردن بدن این بود که روغن را به پوست ماساژ دهند و سپس روغن و هر گونه کثیفی را با یک استریژل پاک کنند. طرح استاندارد یک تیغه منحنی با دسته است که همه آن از فلز ساخته شده است.

جالینوس، پزشک قرن دوم پس از میلاد، صابون سازی را با استفاده از لیمو توصیف می کند و شستشو را برای دفع ناخالصی ها از بدن و لباس تجویز می کند.

استفاده از صابون برای نظافت شخصی در این دوره به طور فزاینده ای رایج شد. به گفته جالینوس، بهترین صابون ها ژرمنی بودند و صابون های گال در رتبه دوم قرار داشتند. Zosimos of Panopolis، در حدود 300 پس از میلاد، صابون و صابون سازی را توصیف می کند.

صابون‌های ظریف‌تر بعداً از قرن شانزدهم در اروپا تولید شدند و از روغن‌های گیاهی (مانند روغن زیتون) به جای چربی‌های حیوانی استفاده کردند.

بسیاری از این صابون ها هنوز هم به صورت صنعتی و هم توسط صنعتگران کوچک تولید می شوند. صابون کاستیل یک نمونه محبوب از صابون‌های گیاهی است که از قدیمی‌ترین صابون‌های سفید ایتالیا به دست می‌آید.

صابون های نواری تولید صنعتی در اواخر قرن 18 در دسترس قرار گرفت، زیرا کمپین های تبلیغاتی در اروپا و آمریکا آگاهی عمومی را از رابطه بین پاکیزگی و سلامتی ترویج کردند.

در دوران مدرن، استفاده از صابون به دلیل درک بهتر نقش بهداشت در کاهش جمعیت میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا، در کشورهای صنعتی رایج شده است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.